Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for IWI US Jericho-941-PSL Pistol, 9mm Luger, 3.8in barrel
Widely known in the US as the 'Baby Eagle' this model only has a slight resemblance to the famous 'Desert Eagle'. It's internals though have more in common with the CZ 75.![]()
Specifications for IWI US Jericho-941-PSL Pistol, 9mm Luger, 3.8in barrel:
| Manufacturer: | IWI US |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Jericho 941PSL |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.8 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 16 Round |
| Production Year: | 2016 |
| Weight: | 25.6 oz |
| Length: | 7.6 in |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
| Muzzle Velocity: | 1137 ft/s |
| Muzzle Energy: | 356 ft-lbs |
Package Contents:
- IWI US Jericho-941-PSL Pistol, 9mm Luger, 3.8in barrel
IWI US Jericho-941-PSL Pistol, 9mm Luger, 3.8in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- IWI US Jericho-941-PSL Pistol, 9mm Luger, 3.8in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot fixed, 16 round magazine, IWIJO941PSL9MM3.81FRRMPG , MPN: IWIJO941PSL9MM3.81FRRMPG , Code: IWI-FH1-OP703-IWIJO941PSL9MM3-81-FRRMPG




































































































