Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens has been discontinued by JETBeam and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens
High performance matters when you're camping or on a search and rescue mission, and the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight provides a powerful 1000 lumen output and lengthy beam distance. Featuring intelligent temperature and power control, these Flashlights crafted by the specialists at JETBeam have a digital constant current integrated current for excellent long term performance. The aluminum alloy construction as well as shock and waterproof performance ensure that you're ready to approach the open road with the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Light. Rechargeable for use year after year, the Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Waterproof Flashlight is a great option for any outdoor explorer.![]()
Specifications for Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Aluminum Flashlight:
| LED: | Cree XM-L2 |
| Output: | Max 1000 lumen |
| Reflector: | Precise Metal Filmed |
| Glass: | Filmed Mineral Glass |
| Material: | Aluminum Alloy Military HA-III Finish |
| Battery: | 1x 18650 |
| SwitchFOne Round Bulge Button: | |
| Bezel Head Diameter: | 34mm |
| Tube Diameter: | 25.4mm |
| Length: | 134mm |
| Weight: | 119g (exclude battery) |
| Beam Distance: | 243m/797ft |
| Runtime: | 14 hrs |
Features of Jetbeam C8 LED Flashlight,1000 Lumens:
- Long runtime and high brightness
- Built-In USB recharge port plus rubber cover for water resistance
- Max output up to 1000 lumens with 1x 18650 lithium-ion battery
- Can be weapon mounted
- Digital constant current IC (integrated circuit) for intelligent temperature and power control
- Premium grade aluminum alloy
- Stronger shock resistance
- IPX-6 Waterproof
Package Contents:
- Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Rechargeable Flashlight,1000 Lumens
Related Products to Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens
Jetbeam C8 Cree XM-L2 LED Flashlight,1000 Lumens Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Jetbeam C8 Cree XM-L2 Waterproof LED Flashlight, Black, 1000 Lumens JETBEAM-C8-XML2 , MPN: C8-XML2 , UPC: 6957883822110 , Code: VQ-FL-JETBEAM-C8-XML2


























































