Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Metal
- Model:
- Stash
- Condition:
- New
Code: 1XK-CMS-CSBSS-STASH
MPN: STASH
UPC: 858941006939
Product Info for Jetboil Stash Cooking System
The lightest and most compact stove system delivers Jetboil speed and efficiency at a fraction of the weight because even if youre counting ounces you deserve a hot meal at the end of a long day on the trail. Weighing in at just 7.1 oz, Stash is 40% lighter than other .8L systems, while bringing a pot of water to boil in just two and a half minutes. The whole systems packs into the cook pot, including a 100g JetPower fuel canister (sold separately). Whether youre an ultralight backpacker or just looking to pack a little lighter, Stash keeps you eating well without weighing you down.![]()
Specifications for Jetboil Stash Cooking System:
| Manufacturer: | Jetboil |
| Packed Size: | 4.4 x 5.1 in |
| Weight: | 7.1 |
| Fuel Type: | Jetpower |
| Color: | Metal |
| Model: | Stash |
| Condition: | New |
| Boil Time: | 2m 30sec per .5 liter (avg. over life of Jetpower can) |
| Burn Time: | 12 liters per 100 g Jetpower can |
| Stove Type: | Canister |
Features of Jetboil Stash Cooking System
- Stand-alone stove with titanium burner and .8L FluxRing cook pot is the lightest Jetboil system ever made
- FluxRing technology ensures a rapid 2.5 minute boil time
- Nesting design makes taking anywhere compact and easy
- Cook pot with lid and attached pour handle makes for easy handling
- Fuel stabilizer keeps everything stable and steady
- Storage for 100g JetPower fuel canister makes adventuring anywhere easy
Package Contents:
- Jetboil Stash Cooking System
Jetboil Stash Cooking System Orderable Models
List of Orderable Models
- Jetboil Stash Cooking System, Metal, STASH , MPN: STASH , UPC: 858941006939 , Code: 1XK-CMS-CSBSS-STASH