Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
If you're searching for a great deal on the Jimenez JA-380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel, then you have found yourself in the right spot..![]()
These Shop by Firearm Model through the professional product experts at Jimenez are designed by using dependable and reliable resources, to be able to provide you with product which will be beneficial for countless years. Designed using some of the best available substances and engineering, these Shop by Firearm Model through the product professionals at Jimenez can last an unbelievably lengthy time.
Jimenez has been making high-quality merchandise for a number of years, and the Jimenez JA-380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel is their manner of revealing how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to obtain the best product for your preferences, and featuring the Jimenez JA-380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel is one thing that we are delighted to offer.
| Manufacturer: | Jimenez |
| Gun Make: | Jimenez |
| Gun Model: | Jimenez JA-380 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 2.75 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | 2004 - 2020 |
| Weight: | 19 oz |
| Height: | 3.75 in |
| Width: | 0.96 in |
| Length: | 5.3 in |
| Muzzle Energy: | 173 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 931 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Zinc Alloy |