Tap Tap to Zoom
Code: 9W-KN1-75APH-KB9157
MPN: 2-9157-9
UPC: 617717291579
KA-BAR Purple Heart Commemorative Fixed KA-BAR Knife is a modern version of the classic KA-BAR tactical knife, designed to honor recipients of the Purple Heart medal. This KA-BAR knife features the classic KA-BAR knife blade with a nimble clip point tip, made from 1095 Cro-Van steel and honed to a 0.165" thick plain edge. KABAR Purple Heart Commemorative Plain Edge KA-BAR Knife has a well-crafted leather handle with a powdered metal butt cap and double sided hand guard, giving you precision control and safety with the tactical knife. KA-BAR Knives has stamped this commemorative knife with carefully designed blade art to commemorate the soldiers who have been wounded on the field of battle. What's more, the knife comes with a supple leather knife sheath for easier transportation. Never forget the sacrifices made during America's wars with the KA BAR Purple Heart Clip Point KABAR Knife.![]()
| Knife Type: | Fixed |
| Application: | Presentation, tactical, general |
| Blade Edge: | Plain edge |
| Blade Finish: | Black |
| Weight: | 0.70 lbs |
| Blade Length: | 7" |
| Overall Length: | 11.875" |
| Edge Angles: | 20° |
| Blade Shape: | Clip point |
| Blade Steel: | 1095 Cro-Van |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Material: | Leather |
| Hardness: | 56-58 HRC |
| Butt Cap/Guard Material: | Powdered Metal |
| Blade Thickness: | 0.165" |
| made in specialized factories: | Yes |
| Included Accessories: | Leather sheath |