Tap Tap to Zoom
KA-BAR TDI Folding Law Enforcement Knife w/ 3.6in Blade has been discontinued by KA-BAR Knives and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
KA-BAR TDI Folding Law Enforcement Knife is a small-scale, highly concealable folding knife by the blade experts at KA-BAR. This KA-BAR knife features a unique blade and handle design that contorts the TDI Folder into a boomerang shape when opened, keeping its 5cr15MO stainless steel blade at an appropriate cutting angle at all times. KABAR Tactical Defense Institute Folder Knife features a comfortable G10 knife handle with a large finger groove for extra control, plus a side lock keeps the blade firmly in the handle until you need it. KA-BAR Knives has equipped this highly concealable folding knife with a reversible pocket clip that gives you instant access to the knife while still keeping it hidden from adversaries. For a small-scale, folding self-defense knife, choose the KA BAR TDI Folding Self-Defense Knife.![]()
| Knife Type: | Folding |
| Application: | Self-defense, utility, general |
| Blade Finish: | Black |
| Weight: | 0.35 lbs |
| Blade Length: | 3.625" |
| Overall Length: | 7.5" |
| Edge Angles: | 15° |
| Blade Shape: | Drop point |
| Blade Material: | 5cr15MO steel |
| Blade Grind: | Hollow |
| Locking Mechanism: | Side Lock |
| Handle Material: | G10 |
| Hardness: | 54-56 HRC |
| Pocket Clip: | Yes, reversible |
| Blade Thickness: | 0.157" |