Tap Tap to Zoom
Code: 9W-KN1-HD10X-1478BP
MPN: 1478BP
UPC: 617717514784
KA-BAR TDI Last Ditch Fixed Blade Ankle Knife 5-1478BP-4 can save your life when all other options fail. With an overall profile about the size of a credit card, this KA-BAR knife can be concealed just about anywhere. Pin the knife under a tactical vest strap, hang it around your neck, or carry it in your wallet; wherever you go, this plain edge, 9cr18 stainless steel blade will be with you. The KABAR Tactical Defense Institute Last Ditch 9cr18 Steel Ankle Knife is intended to be readily available as your "Last Ditch" attempt at defense when all other weapons have been removed. KA-BAR Knives has equipped the knife with a hard plastic friction sheath and a black cord for easy concealed carry, making this a truly portable self-defense knife. When you're trapped in a corner, you'll feel better with the KA BAR TDI Plain Edge Fixed Blade Last Ditch Ankle Knife close by.![]()
| Manufacturer: | KA-BAR Knives |
| Blade Length: | 1.75 in |
| Overall Length: | 3.625 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 9Cr18MoV |
| Designer: | KA-BAR |
| Serrated: | Plain |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | 9Cr18MoV |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.078 in |
| Handle Finish: | Stainless Steel |
| Sheath Material: | Plastic |
| Weight: | 0.15 lb |
| Package Type: | Box |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fixed |