Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Stainless Steel
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Length:
- 4.125 in
- Weight:
- 10 oz
- Condition:
- New
Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ
MPN: KVP-10oz
UPC: 752830307711
Product Info for Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer
Pistol caliber carbines such as 9mm, .40 S&W, .45 ACP, and 10mm are a blast to shoot but can be tough on AR-15's internal components....Add a suppressor, and the increased back pressure can cause tremendous damage, without properly tuning ytheir blowback system. The KVP 10 oz tungsten blowback buffer helps tame the destructive forces in suppressed and standard blowback AR15's. Do yourself a favor and fine tune ytheir setup for the softest shooting PCC possible!![]()
Specifications for Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer:
| Manufacturer: | Kaw Valley Precision |
| Color: | Stainless Steel |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Length: | 4.125 in |
| Weight: | 10 oz |
| Condition: | New |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber, .40 Caliber |
| Caliber: | 9mm Luger, 10mm Auto |
Features of Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer
- Increases AR-15's dwell time in blowback setups
- Quiets action (better for suppression) - 10.3-10.5 oz actual weight (tungsten weights can vary slightly) - 4 1/8 OAL (Buffer spacer is NOT required)
- Increases Reciprocating mass and weapon reliability
- Reduces wear on critical internal parts
- Reduces felt recoil
- Designed only for Carbine Length Stock and pistol kits
Package Contents:
- Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer
Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer Orderable Models
List of Orderable Models
- Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer, 10 oz, Small, KVP-10oz , MPN: KVP-10oz , UPC: 752830307711 , Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ
Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer, 10 oz, Small, KVP-10oz , MPN: KVP-10oz-EDEMO , Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ-EDEMO-DF-D
- USED Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer, 10 oz, Small, KVP-10oz, EDEMO5, Used, Condition Like New , MPN: KVP-10oz-EDEMO5 , Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ-EDEMO5
- USED Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer, 10 oz, Small, KVP-10oz, EDEMO6, Used, Condition Fair , MPN: KVP-10oz-EDEMO6 , Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ-EDEMO6
- USED Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer, 10 oz, Small, KVP-10oz, EDEMO7, Used, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: KVP-10oz-EDEMO7 , Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ-EDEMO-RE-A
- USED, Kaw Valley Precision Stainless Steel Heavy Tungsten Buffer, 10 oz, Small, KVP-10oz , MPN: KVP-10oz-EDEMO , Code: 4S3-RBF-LC28-KVP-10OZ-EDEMO-RE-B