Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Kenetrek Desert Guide Boots - Men's
Chasing desert sheep across the Cabeza Prieta Wilderness in Arizona calls for a boot that can take a full day of sharp, rock-filled, thorny terrain, allowing you to concentrate on what's around you. Crafted for extreme abuse, these boots have no waterproof membrane, giving you extreme breathability and all-day comfort no matter how much ground you cover. The outsole traction system and extra padding will make these your go-to long distance favorites.![]()
Specifications for Kenetrek Desert Guide Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Weight: | 3.8 lb |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Hiking |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Leather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Midsole Material: | Nylon |
| Outsole Material: | K-73 |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 7 in |
| Boot Style: | Desert Boot, Hiking Boot |
| Footwear Closure: | Laces |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Padding: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Insulation: | Not Insulated |
| Activity/Occasion: | Walking |
Features of Kenetrek Desert Guide Boots - Men's
- 7 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- Extra padded soft collars along with special flex notch upper design for incredible support and comfort
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber toe cap for extra abrasion resistance
- No waterproof membrane for increased breathability in hot climates
- Custom K-73 outsoles provide excellent traction and durability
Package Contents:
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's
Kenetrek Desert Guide Boots - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 8.5 US, Wide, KE-425-DG 8.5 WIDE , MPN: KE-425-DG 8.5 WIDE-DMO , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-8-5-WIDE-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 12 US, Wide, KE-425-DG 12.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 12.0 WIDE-DMO , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-12-0-WIDE-DMO-OB-A
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 8.5 US, Wide, KE-425-DG 8.5 WIDE , MPN: KE-425-DG 8.5 WIDE , UPC: 877706009268 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-8-5-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 10.5 US, Wide, KE-425-DG 10.5 WIDE , MPN: KE-425-DG 10.5 WIDE , UPC: 877706009305 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-10-5-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 12 US, Wide, KE-425-DG 12.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 12.0 WIDE , UPC: 877706009336 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-12-0-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 8 US, Medium, KE-425-DG 8.0 med , MPN: KE-425-DG 8.0 med , UPC: 877706009138 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-8-0-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 8 US, Wide, KE-425-DG 8.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 8.0 WIDE , UPC: 877706009251 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-8-0-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-425-DG 8.5 med , MPN: KE-425-DG 8.5 med , UPC: 877706009145 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-8-5-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 9 US, Medium, KE-425-DG 9.0 med , MPN: KE-425-DG 9.0 med , UPC: 877706009152 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-9-0-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 9 US, Wide, KE-425-DG 9.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 9.0 WIDE , UPC: 877706009275 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-9-0-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 9.5 US, Medium, KE-425-DG 9.5 med , MPN: KE-425-DG 9.5 med , UPC: 877706009169 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-9-5-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 9.5 US, Wide, KE-425-DG 9.5 WIDE , MPN: KE-425-DG 9.5 WIDE , UPC: 877706009282 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-9-5-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 10 US, Medium, KE-425-DG 10.0 med , MPN: KE-425-DG 10.0 med , UPC: 877706009176 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-10-0-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 10 US, Wide, KE-425-DG 10.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 10.0 WIDE , UPC: 877706009299 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-10-0-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 10.5 US, Medium, KE-425-DG 10.5 med , MPN: KE-425-DG 10.5 med , UPC: 877706009183 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-10-5-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 11 US, Medium, KE-425-DG 11.0 med , MPN: KE-425-DG 11.0 med , UPC: 877706009190 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-11-0-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 11 US, Wide, KE-425-DG 11.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 11.0 WIDE , UPC: 877706009312 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-11-0-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 11.5 US, Medium, KE-425-DG 11.5 med , MPN: KE-425-DG 11.5 med , UPC: 877706009213 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-11-5-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 11.5 US, Wide, KE-425-DG 11.5 WIDE , MPN: KE-425-DG 11.5 WIDE , UPC: 877706009329 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-11-5-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 12 US, Medium, KE-425-DG 12.0 med , MPN: KE-425-DG 12.0 med , UPC: 877706009220 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-12-0-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 13 US, Medium, KE-425-DG 13.0 med , MPN: KE-425-DG 13.0 med , UPC: 877706009237 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-13-0-MED
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 13 US, Wide, KE-425-DG 13.0 WIDE , MPN: KE-425-DG 13.0 WIDE , UPC: 877706009343 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-13-0-WIDE
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 14 US, Medium, KE-425-DG 14.0 med , MPN: KE-425-DG 14.0 med , UPC: 877706009244 , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-14-0-MED
Kenetrek Desert Guide Boots - Men's Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 8 US, Medium, KE-425-DG 8.0 med , MPN: KE-425-DG 8.0 med-DMO , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-8-0-MED-DMO-OB-A
- USED, Kenetrek Desert Guide Boots - Men's, Brown, 10.5 US, Wide, KE-425-DG 10.5 WIDE , MPN: KE-425-DG 10.5 WIDE-EDEMO , Code: KNT-FM1-DESR-KE-425-DG-10-5-WIDE-EDEMO-RE-C