Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's
These Kenetrek Mountain Extreme 1000 Hiking Boots are great cold-weather hiking boots that keep you protected and comfortable. Carry all the weight you can stand through below zero temperatures in the most hostile terrain imaginable. The 1000 grams of Thinsulate insulation combined with a Windtex, waterproof, breathable membrane keeps you warm and dry. Slippery vertical terrain meets its match with the firm nylon midsoles and high traction K-Talon outsoles. Padded tongues, collars, and a firm yet flexible lacing system cradle you in comfort. Triple stitched one piece vamp uppers of the Kenetrek Mountain Extreme 1000 Men's Boots are made of thick 2.8 mm top grain leather.![]()
Specifications for Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 4.5 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Nylon, Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Top Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Insulation Weight: | 1000 |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Activity/Occasion: | Mountaineering |
| Insulation: | Thinsulate |
Features of Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- 1000 gram Thinsulate insulation keeps you comfortable even in below zero temperatures
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's
Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 11 US, Medium, KE-420-1 11.0 med , MPN: KE-420-1 11.0 MED , UPC: 877706000265 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-11-0-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-420-1 8.5 med , MPN: KE-420-1 8.5 MED , UPC: 877706000210 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-8-5-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 8 US, Medium, KE-420-1 8.0 med , MPN: KE-420-1 8.0 MED , UPC: 877706000203 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-8-0-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 9 US, Medium, KE-420-1 9.0 med , MPN: KE-420-1 9.0 MED , UPC: 877706000227 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-9-0-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 9.5 US, Medium, KE-420-1 9.5 med , MPN: KE-420-1 9.5 MED , UPC: 877706000234 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-9-5-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 10 US, Medium, KE-420-1 10.0 med , MPN: KE-420-1 10.0 MED , UPC: 877706000241 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-10-0-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 10.5 US, Medium, KE-420-1 10.5 med , MPN: KE-420-1 10.5 MED , UPC: 877706000258 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-10-5-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 11.5 US, Medium, KE-420-1 11.5 med , MPN: KE-420-1 11.5 MED , UPC: 877706000272 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-11-5-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 12 US, Medium, KE-420-1 12.0 med , MPN: KE-420-1 12.0 MED , UPC: 877706000289 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-12-0-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 13 US, Medium, KE-420-1 13.0 med , MPN: KE-420-1 13.0 MED , UPC: 877706000296 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-13-0-MED
- Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 14 US, Medium, KE-420-1 14.0 med , MPN: KE-420-1 14.0 MED , UPC: 877706000302 , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-14-0-MED
Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-420-1 8.5 med , MPN: KE-420-1 8.5 MED-DEMO , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-8-5-MED-DEMO
- Open Box, Dealer Demo, Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 8.5 US, Medium, KE-420-1 8.5 med , MPN: KE-420-1 8.5 MED-DMO , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-8-5-MED-DMO-OB-A
- USED, Kenetrek Mountain Extreme 1000 Boots - Men's, Brown, 10 US, Medium, KE-420-1 10.0 med , MPN: KE-420-1 10.0 MED-EDEMO , Code: KNT-FM4-MNEX-KE-420-1-10-0-MED-EDEMO-SC-D