Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black/Grey
- Finish:
- Matte
- Velocity:
- 405 fps
- Draw Weight:
- 195 lb
- Length:
- 33.75 in
- Width:
- 6.75 - 10.375 in
Code: 3Y9-AXB-DFXCV-601002
MPN: 601002
UPC: 850042815342
Product Info for Killer Instinct Tempr-X Crossbow
The TemprX features the patented, easy-to-draw synchronized X-Cam system that generates less noise and vibration then traditional crossbows. Ultra-narrow, the TemprX measures 10.375 un-cocked and even a narrower 6.75 cocked making it easy to maneuver in tight spaces.![]()
The new compact stock design features molded rubber touchpoints for comfort especially in colder hunting conditions.
Specifications for Killer Instinct Tempr-X Crossbow:
| Manufacturer: | Killer Instinct |
| Color: | Black/Grey |
| Finish: | Matte |
| Velocity: | 405 fps |
| Draw Weight: | 195 lb |
| Letoff: | 56 % |
| Trigger Pull Weight: | 3.5 lb |
| Length: | 33.75 in |
| Width: | 6.75 - 10.375 in |
| Weight: | 7.6 lb |
Features of Killer Instinct Tempr-X Crossbow
- X CAM - Synchronized highly efficient design with 56% let off for an easier-to-cock crossbow thats smoother and quieter on the shot.
- CRANK COMPATIBLE - Quickly attach and remove the Compact DSC Narrow 1.5 Sled Crank (not included) to easily cock the TemprX Crossbow.
- PREMIUM OPTICS - Lumix 4x32 scope included.
- ANTI-DRY FIRE SAFETY - Prevents the crossbow from being fired without a bolt properly loaded.
Package Contents:
- Killer Instinct Tempr-X Crossbow
- 2 Premium 20-Inch 390 Gr Hypr Bolts With New The V-Track Nock
- Lumix Scope
- Sled Rope Cocker
Killer Instinct Tempr-X Crossbow Orderable Models
List of Orderable Models
- Killer Instinct Tempr-X Crossbow, 195 lb, 405fps, 601002 , MPN: 601002 , UPC: 850042815342 , Code: 3Y9-AXB-DFXCV-601002