Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Custom-CDP-II Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
The Kimber Custom Defense Package employs a 7075-T7 aluminum frame. Slides are machined from solid stainless steel and given a satin finish that will not reflect light. All CDP barrels and chambers are match grade for accuracy. Breech faces are polished and ejection ports are lowered and flared for reliable function. All edges of the pistol are rounded and blended by hand, leaving no sharp corners to catch clothing or dig into a holster.![]()
Specifications for Kimber Custom-CDP-II Pistol, .45 ACP, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Custom CDP II |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Rosewood Double Diamond |
| Sight Configuration: | Fixed Tritium 3-Dot Night |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 LH |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 31 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 8.7 in |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Anodized Alloy |
Package Contents:
- Kimber Custom-CDP-II Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Kimber Custom-CDP-II Pistol, .45 ACP, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Custom-CDP-II Pistol, .45 ACP, 5 in barrel, matte black anodized alloy frame, rosewood double diamond grip, recoil operated semi-automatic, single-action, fixed tritium 3-dot night, 7 round magazine, KMBR-CTM-CDP-II-FRRMPG , MPN: KMBR-CTM-CDP-II-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP736-KMBR-CTM-CDP-II-FRRMPG







































































































