Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Custom-TLE-RL-II Pistol, .45 ACP, 5.5 in barrel
Tactical Law Enforcement pistol (TLE) with exactly the same features as the Kimber pistols carried by LAPD SWAT, , same features as Custom II, except has 30 LPI front strap checkering and night sights.![]()
Specifications for Kimber Custom-TLE-RL-II Pistol, .45 ACP, 5.5 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Custom TLE/RL II 5.5 in |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5.5 in |
| Material: | Black Synthetic |
| Sight Configuration: | Fixed Tritium 3-Dot Night |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 LH |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 39 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 9.2 in |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Steel |
| Muzzle Velocity: | 867 ft/s |
| Muzzle Energy: | 384 ft-lbs |
Package Contents:
- Kimber Custom-TLE-RL-II Pistol, .45 ACP, 5.5 in barrel
Kimber Custom-TLE-RL-II Pistol, .45 ACP, 5.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Custom-TLE-RL-II Pistol, .45 ACP, 5.5 in barrel, matte black steel frame, black synthetic grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, fixed tritium 3-dot night, 7 round magazine, KMBRCTMTLE/RLII2-FRRMPG , MPN: KMBRCTMTLE/RLII2-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP743-KMBRCTMTLE-RLII2-FRRMPG







































































































