Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Eclipse-Pro-Target-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Stainless steel slide and frame are finished in a tough matte black oxide then all flat surfaces are brush polished to create a two-tone look. Eclipse pistols have three dot night sights, bar dot adjustable on target models. Premium Aluminum Trigger and 30 lines-per-inch front strap checkering are constant on the all steel Eclipse pistols.![]()
Specifications for Kimber Eclipse-Pro-Target-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Eclipse Pro Target II |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Black & Silver Laminate |
| Sight Configuration: | Adjustable Tritium Bar-Dot Night |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 LH |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 35 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 7.7 in |
| Housing/Frame Material: | Brush-Polished Stainless Steel |
| Muzzle Energy: | 334 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 808 ft/s |
Package Contents:
- Kimber Eclipse-Pro-Target-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Kimber Eclipse-Pro-Target-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Eclipse-Pro-Target-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel, brush-polished stainless steel frame, black & silver laminate grip, recoil operated semi-automatic, single-action, adj. tritium bar-dot night, 8 round magazine, KMBR-EC-PRO-TG-II-FRRMPG , MPN: KMBR-EC-PRO-TG-II-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP750-KMBR-EC-PRO-TG-II-FRRMPG







































































































