Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Pro-Carry-HD-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Compact and Pro Carry pistols have 4-inch bushingless match grade bull barrels. Standard features include extended thumb safety, high ride beavertail grip safety, beveled magazine well and slightly extended magazine release and slide release. All Compact and Pro Carry pistols use a proven single recoil spring design.![]()
Specifications for Kimber Pro-Carry-HD-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Pro Carry HD II .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Black Synthetic |
| Sight Configuration: | Fixed Low Profile |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 LH |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 35 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 7.7 in |
| Muzzle Energy: | 334 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 808 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
Package Contents:
- Kimber Pro-Carry-HD-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Kimber Pro-Carry-HD-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Pro-Carry-HD-II Pistol, .45 ACP, 4 in barrel, stainless steel frame, black synthetic grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, fixed low profile, 7 round magazine, KMBRPROCYHDII2-FRRMPG , MPN: KMBRPROCYHDII2-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP777-KMBRPROCYHDII2-FRRMPG







































































































