Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Rapide Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Custom 1911 with stepped cocking serrations, slide lightening cuts for faster lock time and titanium nitride coated barrel. Other features include skeletonized trigger and hammer, ambidextrous safety levers, extended beavertail and flush fitting magwell. Black Ice model comes with Kimber StiplexTM front-strap stippling. Barrel and trigger are match grade.![]()
Specifications for Kimber Rapide Pistol, .45 ACP, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Rapide .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Black Rapide G10 |
| Sight Configuration: | Truglo TFX Pro Day/Night |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 38 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 8.7 in |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Stainless Steel |
Package Contents:
- Kimber Rapide Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Kimber Rapide Pistol, .45 ACP, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Rapide Pistol, .45 ACP, 5 in barrel, black stainless steel frame, Black Rapide G10 grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, ambi thumb safety, TRUGLO TFX Pro Day/Night, 8 round magazine, KMBR-RPD-FRRMPG , MPN: KMBR-RPD-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP788-KMBR-RPD-FRRMPG







































































































