Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Super-Carry-Ultra-Plus Pistol, .45 ACP, 3 in barrel
The Kimber Super Carry series models have specialized features that include night sights with cocking shoulder, directionally engaged slide serrations and a round-heel frame for snag-free carry.![]()
Specifications for Kimber Super-Carry-Ultra-Plus Pistol, .45 ACP, 3 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Super Carry Ultra Plus |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3 in |
| Material: | Micarta |
| Sight Configuration: | Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 27 oz |
| Height: | 5.25 in |
| Length: | 6.8 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Muzzle Velocity: | 746 ft/s |
| Muzzle Energy: | 284 ft-lbs |
Package Contents:
- Kimber Super-Carry-Ultra-Plus Pistol, .45 ACP, 3 in barrel
Kimber Super-Carry-Ultra-Plus Pistol, .45 ACP, 3 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Super-Carry-Ultra-Plus Pistol, .45 ACP, 3 in barrel, aluminum frame, Micarta grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, ambi thumb safety, night sights, 8 round magazine, KMBRSPRCYUTAPLUS-FRRMPG , MPN: KMBRSPRCYUTAPLUS-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP826-KMBRSPRCYUTAPLUS-FRRMPG




































































































