Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Kimber Tactical-Ultra-II Pistol, .45 ACP, 3 in barrel
All Tactical pistols feature Meprolight Tritium 3-dot night sights, ambidextrous safety and premium aluminum trigger. Tactical pistols have 30 lines-per-inch checkering or the front strap and under the trigger guard with extended magazine well for enhanced grip and control.![]()
Specifications for Kimber Tactical-Ultra-II Pistol, .45 ACP, 3 in barrel:
| Manufacturer: | Kimber |
| Gun Make: | Kimber |
| Gun Model: | Kimber Tactical Ultra II |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3 in |
| Material: | Black & Silver Laminate |
| Sight Configuration: | Fixed Tritium 3-Dot Night |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 LH |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 25 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 6.8 in |
| Muzzle Energy: | 284 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Muzzle Velocity: | 746 ft/s |
Package Contents:
- Kimber Tactical-Ultra-II Pistol, .45 ACP, 3 in barrel
Kimber Tactical-Ultra-II Pistol, .45 ACP, 3 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kimber Tactical-Ultra-II Pistol, .45 ACP, 3 in barrel, aluminum frame, black & silver laminate grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, fixed tritium 3-dot night, 7 round magazine, KMBR-TCTL-UTA-II-FRRMPG , MPN: KMBR-TCTL-UTA-II-FRRMPG , Code: 3GB-FH1-FRROP830-KMBR-TCTL-UTA-II-FRRMPG







































































































