Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Konus Konusmotor 70 70mm Refractor Telescope has been discontinued by Konus and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Telescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Konus Konusmotor 70 70mm Refractor Telescope
Konus Konusmotor-70 70mm (2.7") Refractor Telescope is one of the best values in the Telescopes industry and the most affordable way to start stargazing. This refractor telescope features impressive optical and mechanical quality, that translates into a great visual performance in the field. The Konus KonusMotor-70 comes complete with all the tools needed to enable you to maximize your observations: the incomparable "Sky Explorer" software and its countless functions, a motor drive for astro-photography, and a soft case for carrying the instrument without the nuisance of assembling and disassembling it. This Konus telescope also comes complete with an electronic focuser as an additional value. This high-quality, feature-packed Konus telescope offers the amateur astronomer bright, clear & crisp night sky images in an easy-to-use, easy-to-own Telescopes. And of course, the Konusmotor-70 70mm (2.7") Refractor Telescope is covered by the full Konus warranty.![]()
Specifications for Konus Konusmotor-70 2.7" Refractor Telescope:
| Maximum Useful Magnification: | 180x |
| Objective: | 70 mm |
| Type: | Refractor |
| User Level: | Intermediate |
| Mount: | Equatorial |
| Finder Scope: | 6x30 |
| Focal Length: | 900 mm |
| Eyepiece Format: | 1.25 Inches |
| Astro Photography: | Yes |
| Lens Coating: | Standard |
| Eyepieces Included: | 17mm Plossl (53x) and 10mm Plossl (90x) |
| View the Moon: | Yes |
| View the Planets: | Yes |
| View Nebulae: | No |
| View Galaxies / Star Clusters: | No |
Features of Konus Konusmotor-70 70mm Refractor Telescope:
- Multicoated optics
- Intubed and collimed optic
- Equatorial mount with R.A. tracking motor
- Two section metal tripod from 69 to 116cm (2.3 to 3.8ft)
- Red dot finderscope
- Moon filter
- 90° Diagonal mirror
- 2 Diam. 31.8mm (1.25") Eyepieces Plossl 10mm and Plossl 17mm
- Moon and Sky Map
- Soft case for carrying the telescope
- "Sky Explorer" software in English
- Electric focuser
- Instructions
Package Contents:
- Konus Konusmotor-70 70mm (2.7") Refractor Telescope 1782
Related Products to Konus Konusmotor 70 70mm Refractor Telescope
Konus Konusmotor 70 70mm Refractor Telescope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Konus Konusmotor-70 70mm Refractor Telescope - 1782 , MPN: 1782 , UPC: 698156117828 , Code: KO-TS-1782