Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- Engraved Ballistic
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Included Accessories:
- Leans Cleaning Cloth, Lens Caps
Code: KO-RS-7278K
MPN: 7278
UPC: 698156072783
Product Info for Konus KonusPro 275 Rifle Scope 3-9x40mm Rifle Scope
The shockproof Konus KonusPro 275 Muzzleloading 3-9x40mm Rifle Scope is a heavy duty scope that stands up to recoil and is approved for airgun use. These Rifle Scopes from Konus were specially designed for muzzleloaders, helping you take the guess work out of hold over angles in some of the most difficult shots. The exclusive ballistic reticle on this durable Konus KonusPro Rifle Scope, combined with the most popular black powder loads today, provides you with a system of reference lines for exact aiming points from 75 to 275 yards. Lateral hash marks on the Konus KonusPro 275 Muzzleloading Rifle Scope allow for precise leads of moving targets as well as compensation for strong crosswinds.![]()
Specifications for Konus KonusPro 275 Rifle Scope 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Engraved Ballistic |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.3 - 36.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 5.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Leans Cleaning Cloth, Lens Caps |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus Pro 275 3-9x40mm Rifle Scope w/ Engraved Ballistic 275 Reticle 7278K:
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
- Dry Nitrogen Filled
- Approved For Airguns With A 7.5 Joule Energy Or Less
- Heavy Caliber Recoil Proof Reticle
- Multi Coated Optics
- Engraved Reticle In The Second Focal Plane
- Includes Lens Caps And Lens Cleaning Cloth
- Finger Adjustable Windage And Elevation Adjustments
- 1 Piece Tube Construction
Package Contents:
- Konus Pro 275 3-9x40mm Rifle Scope w/ Engraved Ballistic 275 Reticle 7278K
- Lens cap
- Lens cloth
Konus KonusPro 275 Rifle Scope 3-9x40mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Konus KonusPro 275 Rifle Scope, 3-9x40mm, 1in Tube, Second Focal Plane, Engraved Ballistic Reticle, Matte, Black, 7278K , MPN: 7278 , UPC: 698156072783 , Code: KO-RS-7278K