Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Llama III-A Pistol, .380 ACP, 3.7in barrel
Self-loading pistol, locked breach operation. Miniature copy of Colt 1911 in .380 Auto with seven-round magazine and a grip safety. Solid or vented rib. Fixed or adjustable sights. Some variants marked as "Especial" or "Super Police". Early variant had a straight front strap while later variants had a curved front strap.![]()
Specifications for Llama III-A Pistol, .380 ACP, 3.7in barrel:
| Manufacturer: | Llama |
| Gun Make: | Llama |
| Gun Model: | Llama III-A |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 3.7 in |
| Material: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1951 - 1955 |
| Weight: | 23 oz |
| Height: | 4.5 in |
| Length: | 6.25 in |
| Muzzle Energy: | 199 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 997 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
Package Contents:
- Llama III-A Pistol, .380 ACP, 3.7in barrel
Ammunition






























Llama III-A Pistol, .380 ACP, 3.7in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Llama III-A Pistol, .380 ACP, 3.7in barrel, blued steel frame, checkered walnut grip, locked breech semi-automatic, fixed blade and notch, 7 round magazine, LLAIIIA.380ACP3.71FRRMPG , MPN: LLAIIIA.380ACP3.71FRRMPG , Code: 5TS-FH1-OP675-LLAIIIA-380ACP3-71-FRRMPG





























































































