1 of 1 images
Llama Max-I Pistol, .45 ACP, 5.125in barrel, matte black steel frame, black rubber grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot combat, 7 round magazine, LLA-MAX-I-45-5.125-1-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Llama Max-I Pistol, .45 ACP, 5.125in barrel
Patterned after the Colt 1911 Government and Commander models.![]()
Specifications for Llama Max-I Pistol, .45 ACP, 5.125in barrel:
| Manufacturer: | Llama |
| Gun Make: | Llama |
| Gun Model: | Llama Max-I |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5.125 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 1995 - 1999 |
| Weight: | 36 oz |
| Height: | 5.313 in |
| Length: | 8.5 in |
| Muzzle Velocity: | 854 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Steel |
| Muzzle Energy: | 373 ft-lbs |
Package Contents:
- Llama Max-I Pistol, .45 ACP, 5.125in barrel
Llama Max-I Pistol, .45 ACP, 5.125in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Llama Max-I Pistol, .45 ACP, 5.125in barrel, matte black steel frame, black rubber grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot combat, 7 round magazine, LLA-MAX-I-45-5.125-1-FRRMPG , MPN: LLA-MAX-I-45-5.125-1-FRRMPG , Code: 5TS-FH1-OP807-LLA-MAX-I-45-5-125-1-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare




































































































