Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Llama XA Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel
Revised variant of the Model X that includes a grip safety. Solid or vented rib. Fixed or adjustable sights. Checkered walnut or plastic thumb rest grips. Some variants marked as "Especial".![]()
Specifications for Llama XA Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel:
| Manufacturer: | Llama |
| Gun Make: | Llama |
| Gun Model: | Llama X-A |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .32 ACP |
| Barrel Length: | 3.65 in |
| Material: | Checkered Walnut |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 1951 - 1954 |
| Weight: | 23 oz |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 1 in |
| Length: | 6.3 in |
| Muzzle Velocity: | 888 ft/s |
| Muzzle Energy: | 124 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Blued Steel |
Package Contents:
- Llama XA Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel
Llama XA Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Llama XA Pistol, .32 ACP, 3.65in barrel, blued steel frame, checkered walnut grip, blowback operated semi-auto, fixed blade and notch, 8 round magazine, LLAXA.32ACP3.651FRRMPG , MPN: LLAXA.32ACP3.651FRRMPG , Code: 5TS-FH1-OP1382-LLAXA-32ACP3-651-FRRMPG





































































