Tap Tap to Zoom
Code: 4L-WF-LS-52EN-EE
MPN: LS-52EN
UPC: 892721002100
Product Info for LockState LS-52EN Wall Safe
LockState Wall Safe LS-52EN can be easily veiled behind mirrors, pictures or furniture. This is the perfect wall safe for keeping your valuables hidden and secure. The inset door and knob allows this Lockstate Wall Safe to sit flush against the wall. The Lockstate Wall Safe LS52EN retrofits between standard 16" studs easily. The spacious interior is sure to provide enough room for your valuable possessions while offering secure protection against theft and burglary. More features on this electronic safe from Lockstate include combination reset, key override and tamper proofing.![]()
Specifications for Lock State Wall Safe LS52-EN:
| Lock: | (2) 5/8" width bolts |
| Lock Type: | Electronic lock with thumb throw latch |
| External Dimensions: | 20.67H x 13.78W x 3.74D inches |
| Internal Dimensions: | 20.28H x 13.39W x 3.35D inches |
| Wall thickness: | 2 mm |
| Door thickness: | 2 in |
| Fire Resistant: | No |
| Tamper Proofing: | Yes |
| Combination Change: | Yes |
| User Codes: | (1) Master code |
| Code length: | 3 to 8 digits |
| Key: | (2) override keys included |
| Power Supply: | (4) AA batteries inserted on inside of safe |
| Weight: | 37 lbs |
| Color: | White |
| Warranty: | 1 year |
Features of Lock-State Wall Safe LS-52-EN:
- Keep valuables hidden and secure
- Easily retrofits in any standard wall
- Secure in closets or behind paintings
- Electronic thumb throw lock
- Easily concealed and secured (bolts included)
- Two Emergency Override Keys (not needed to open safe)
- Easy to install
- Two pre-drilled holes on each side for mounting
- One year warranty
Package Contents:
- LockState Wall Safe LS-52EN
- (2) Override Keys
- Mounting hardware
Related Products to LockState LS-52EN Wall Safe
LockState LS-52EN Wall Safe Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- LockState LS-52EN Wall Safe LS-52EN , MPN: LS-52EN , UPC: 892721002100 , Code: 4L-WF-LS-52EN-EE