Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- L5
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 25 MOA
Code: L9C-RS-L-41644-L5-EE
MPN: L-41644-L5
UPC: 850341002122
Product Info for Lucid Optics 4-16x44 Cross Over Optic Rifle Scope w/ L5 Reticle
Ideal for the precision hunter, the Lucid Optics Cross Over Optic Rifle Scope - 4-16x44mm, 30mm Tube, L5 Reticle offers a magnification range designed to be great for the big game hunter. Constructed of one piece 6063 aluminum, these Rifle Scopes from the hunting experts at Lucid Optics were designed to provide you with year after year of accuracy and efficiency. Lucid Optics Cross Over Optic Big Game Scopes are made with the L5 reticle - a simple MOA measuring tool with useful hold over increments set 2MOA apart. For a great way to make sure you are hunting with the best possible optics, choose the Lucid Optics Cross Over 4-16x44mm Big Game Scope.![]()
Specifications for Lucid Optics 4-16x44 Cross Over Optic Rifle Scope w/ L5 Reticle:
| Manufacturer: | Lucid Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | L5 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 11 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.5 - 25.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.25 - 3.25 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 1.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 13.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 3 in |
| Fabric/Material: | 6062 Aluminum |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Jap Schott |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Light Transmission: | 92 % |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25 MOA |
Features of Lucid Optics 4-16x44mm Cross Over Hunting Scope:
- One piece aluminum 6063 construction material
- Waterproof, fogproof and shockproof
- FBMC multi coated lens
- Side parallax adjustment
- L5 reticle is a simple MOA measuring tape with useful hold over increment set 2MOA apart
- L5 also provides meaningful wind estimation dots to reference while shooting in less than optimal conditions
- With STRELOK the operator can have exact ballistic data no matter what magnification the optic is set on.
Package Contents:
- Lucid Optics Cross Over Optic Rifle Scope - 4-16x44mm, L5 Reticle
Lucid Optics 4-16x44 Cross Over Optic Rifle Scope w/ L5 Reticle Orderable Models
List of Orderable Models
- Lucid Optics 4-16x44 Cross Over Optic Rifle Scope w/ L5 Reticle , MPN: L-41644-L5 , UPC: 850341002122 , Code: L9C-RS-L-41644-L5-EE
Lucid Optics 4-16x44 Cross Over Optic Rifle Scope w/ L5 Reticle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Lucid Cross Over Optic 4-16x44mm L5 Reticle 30mm Matte Black , MPN: L-41644-L5-DEMO , Code: L9C-RS-L-41644-L5-DEMO