Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight
The Lucid Optics HD7 GEN III Red Dot Sight has been developed to provide you with a strong, reliable optic with a variety of options to assure your best accuracy yet. Made of a cast aluminum frame, these Red Dot Sights from Lucid Optics are a durable option that easily mounts to any Picatinny Rail with a built-in mount. Waterproof, fogproof, and shockproof, the Lucid Optics HD7 Generation III Red Dot Gun Sight keeps working in all kinds of weather. With an astounding 7 brightness levels, the Lucid Optics HD7 Gen 3 Red Dot Sight gives you a fully customizable sighting experience every time. For a great optic that will meet your shooting needs, choose the Lucid Optics Gen III HD7 Red Dot Sight.![]()
Specifications for Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Lucid Optics |
| Fabric/Material: | 6063 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Reticle: | 2 MOA |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | AAA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 13 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight:
- Cast Aluminum Frame
- Chemical Rubber Armor
- Lower 1/3 Co-Witness
- 13mm Mounting Nuts
- Reversible Mounting Pins
- Reticles based on a 2MOA dot
- Waterproof & Fogproof (Nitrogen purged)
- Shockproof (.458 SOCOM)
- Auto Brightness Sensor
- Auto Shut Off (2 hour)
- 7 Brightness Levels
- Light sensor nearly twice as sensitive as previous models
- Easy Access, Leashed Battery Cap
- Parallax Free beyond 3 yards
- Unlimited Eye Relief
- Picatinny Rail Mount Built-In
Package Contents:
- Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight
Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Tan L-HD7-TAN , MPN: L-HD7-TAN , UPC: 850341002085 , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7-TAN
- USED, Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Black L-HD7 , MPN: L-HD7-EDEMO , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7-EDEMO-IN-D
- USED, Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Black L-HD7 , MPN: L-HD7-EDEMO , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7-EDEMO-RE-B
- Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Black L-HD7 , MPN: L-HD7 , UPC: 850341002016 , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7
Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Black L-HD7 , MPN: L-HD7-DEMO , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7-DEMO
- DEMO, Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Tan L-HD7-TAN , MPN: L-HD7-TAN-DEMO , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7-TAN-DEMO
- USED Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, Variable Reticle, Black L-HD7, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: L-HD7-EDEMO1 , Code: L9C-RD-LHD7S-L-HD7-EDEMO-DF-F