Tap Tap to Zoom
Code: 3FN-ATB-PU1-BL-F11-7
MPN: BL-F11-7
UPC: 812058031703
If you're browsing for a great bargain for the Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB, then you have found yourself in the ideal place..![]()
These AR15 Barrels through the skilled product professionals at Luth-AR are made working with heavy duty and dependable materials, in order to provide you with product which will be effective for countless years. Manufactured using some of the very best attainable materials and engineering, these special AR15 Barrels from the product specialists at Luth-AR can last an unbelievably long time.
Luth-AR has been generating top quality merchandise for a number of years, and the Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB is their particular approach to revealing just how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the perfect product for all of your preferences, and featuring the Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB is a thing that we are happy to offer.
| Manufacturer: | Luth-AR |
| Color: | Black |
| Finish: | Mag Phosphate |
| Fabric/Material: | 4150 Chrome Moly |
| Barrel Length: | 11.5 in |
| Barrel Profile: | Light Weight |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 1.78 lb |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |