Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Mag Phosphate
- Barrel Length:
- 11.5 in
- Barrel Profile:
- Light Weight
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Weight:
- 1.78 lb
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: 3FN-ATB-PU1-BL-F11-7
MPN: BL-F11-7
UPC: 812058031703
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB
If you're browsing for a great bargain for the Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB, then you have found yourself in the ideal place..![]()
These AR15 Barrels through the skilled product professionals at Luth-AR are made working with heavy duty and dependable materials, in order to provide you with product which will be effective for countless years. Manufactured using some of the very best attainable materials and engineering, these special AR15 Barrels from the product specialists at Luth-AR can last an unbelievably long time.
Luth-AR has been generating top quality merchandise for a number of years, and the Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB is their particular approach to revealing just how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our responsibility to purchase the perfect product for all of your preferences, and featuring the Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB is a thing that we are happy to offer.
Specifications for Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB:
| Manufacturer: | Luth-AR |
| Color: | Black |
| Finish: | Mag Phosphate |
| Fabric/Material: | 4150 Chrome Moly |
| Barrel Length: | 11.5 in |
| Barrel Profile: | Light Weight |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 1.78 lb |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB
- Front sight base
- Handguard cap
- Barrel nut installed
Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB Orderable Models
List of Orderable Models
- Luth-AR 5.56mm 11.5in Lighweight Barrel w/FSB, 1-7 Twist Rate, 1/2x28 TPI, Black, BL-F11-7 , MPN: BL-F11-7 , UPC: 812058031703 , Code: 3FN-ATB-PU1-BL-F11-7