Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Magnum Research Desert-Eagle-1911-G Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Classic 1911 style pistol with skeletonized trigger and hammer. Colt Series 70 firing system. Stainless steel beavertail grip safety and a brushed aluminum trigger.![]()
Specifications for Magnum Research Desert-Eagle-1911-G Pistol, .45 ACP, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Magnum Research |
| Gun Make: | Magnum Research |
| Gun Model: | Magnum Research Desert Eagle 1911 G |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Diamond Wood |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 36.2 oz |
| Length: | 8.625 in |
| Housing/Frame Material: | Carbon Steel |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
Package Contents:
- Magnum Research Desert-Eagle-1911-G Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
Magnum Research Desert-Eagle-1911-G Pistol, .45 ACP, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Magnum Research Desert-Eagle-1911-G Pistol, .45 ACP, 5 in barrel, carbon steel frame, checkered diamond wood grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, fixed combat, 8 round magazine, MR-DT-EGL-1911-G-FRRMPG , MPN: MR-DT-EGL-1911-G-FRRMPG , Code: MGR-FH1-FRROP934-MR-DT-EGL-1911-G-FRRMPG



































































































