Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Magnum Research Desert-Eagle-Mark-XIX Pistol, .357 Magnum, 10 in barrel
The Desert Eagle uses a gas-operated mechanism normally found in rifles, as opposed to the short recoil or blow-back designs most commonly seen in semi-automatic pistols. Unlike most pistols, the barrel does not move during firing. The gun is known for its intimidating style and large magnum chamberings. Because of its size, the Desert Eagle is not used in tactical combat. It is too large, has overpowering ammunition and makes an incredibly loud sound, especially indoors.![]()
Specifications for Magnum Research Desert-Eagle-Mark-XIX Pistol, .357 Magnum, 10 in barrel:
| Manufacturer: | Magnum Research |
| Gun Make: | Magnum Research |
| Gun Model: | Magnum Research Desert Eagle Mark XIX .357 Mag 10 in |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 10 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed Combat |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Firing Pin Block |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-19 RH |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 9 Round |
| Height: | 6.25 in |
| Length: | 14.75 in |
| Muzzle Energy: | 838 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Steel |
| Muzzle Velocity: | 1545 ft/s |
Package Contents:
- Magnum Research Desert-Eagle-Mark-XIX Pistol, .357 Magnum, 10 in barrel
Magnum Research Desert-Eagle-Mark-XIX Pistol, .357 Magnum, 10 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Magnum Research Desert-Eagle-Mark-XIX Pistol, .357 Magnum, 10 in barrel, matte black steel frame, black plastic grip, gas operated semi-automatic, single-action, fixed combat, 9 round magazine, MR-DT-EGL-MRK-XIX-FRRMPG , MPN: MR-DT-EGL-MRK-XIX-FRRMPG , Code: MGR-FH1-FRROP941-MR-DT-EGL-MRK-XIX-FRRMPG


























































































