Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Magpul Industries MOE QD Bipod
Weve offered a variety of bipods for quite some time, but none have attached as simply and quickly as the MOE QD Bipod for M-LOK. This new bipod provides shooters a quick-attach and detach function when using guns with an M-LOK hand guard or forend; by speeding up the attachment process via the integral attachment knob, you can get support when firing faster than ever before. To attach the bipod, simply insert the M-LOK stud into the M-LOK slot, rotate the bipod 45 degree counterclockwise so the stud is perpendicular to the M-LOK slot, and tighten the adjustment knob to securely fasten against the forend. No tools required.![]()
Specifications for Magpul Industries MOE QD Bipod:
| Manufacturer: | Magpul Industries |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Bipod Leg Material: | Polymer |
| Height Range: | 7 - 10 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Height: | 10 in |
| Weight: | 9 oz |
| Condition Details: | Other |
| Attachment Type: | M-LOK |
| Gun Rail: | M-LOK |
Features of Magpul Industries MOE QD Bipod
- QD Connection/Disconnection
Package Contents:
- Magpul Industries MOE QD Bipod
Magpul Industries MOE QD Bipod Orderable Models
List of Orderable Models
- Magpul Industries MOE QD Bipod, 7-10in Height Range, M-LOK, Black, MAG1511-BLK , MPN: MAG1511-BLK , UPC: 840815149156 , Code: 55-B0-MOEQDBIPOD-MAG1511-BLK
- Magpul Industries MOE QD Bipod, 7-10in Height Range, M-LOK, Flat Dark Earth, MAG1511-FDE , MPN: MAG1511-FDE , UPC: 840815149163 , Code: 55-B0-MOEQDBIPOD-MAG1511-FDE
Magpul Industries MOE QD Bipod Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Magpul Industries Black Polymer/Steel, MAG1511-BLK , MPN: MAG1511-BLK-EDEMO , Code: 55-B0-MOEQDBIPOD-MAG1511-BLK-EDEMO-RE-C
- USED, Magpul Industries Black Polymer/Steel, MAG1511-BLK , MPN: MAG1511-BLK-EDEMO , Code: 55-B0-MOEQDBIPOD-MAG1511-BLK-EDEMO-RE-B