Tap Tap to Zoom
Manfrotto Bogen Compact Camera Leveler 438 has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripod Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manfrotto Bogen Compact Camera Leveler 438 is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripod Accessories.![]()
The 438 is fitted between tripod and head and provides easy, fast levelling for tripods without built-in levelling mechanisms. Its range of movement is 10°.
| attachment (bottom):Â | Â 3/8" female thread attachment type |
| attachment (top):Â | Â 3/8'' screw attachment type |
| bubble spirit level (no.):Â | Â 1 number |
| color:Â | Â black color |
| front tilt: |  -5° / +5° tilt range |
| height:Â | Â 1.97 in |
| load capacity:Â | Â 33.07 lbs |
| material:Â | Â aluminum |
| weight:Â | Â 1.43 lbs |