Tap Tap to Zoom
Manfrotto Bogen Digi Short Black Tripod With Integrated 3-way Head has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manfrotto Bogen Digi Short Black Tripod With Integrated 3-way Head 718B is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripods.![]()
The 718B has a built-in hybrid video/photo 3-Way head with a "dovetail" quick release camera plate (can be locked in place one-handed), separate pan and tilt locks, and a short pan/tilt bar for more ergonomic use while panning or tracking moving subjects. It comes complete with a carrying bag with twin shoulder straps for backpack style carrying. Head movements: PAN 360° / TILT +150° -80° / LEVEL +90° -0°.
| attachment:Â | Â 1/4'' screw attachment type |
| built-in head:Â | Â yes |
| center column:Â | Â rapid |
| closed length:Â | Â 19.29 in |
| color:Â | Â black color |
| column cross-section:Â | Â three-faceted |
| front tilt: |  -80° / +150° tilt range |
| lateral tilt: |  -90° / 0° tilt range |
| leg angles: |  25° |
| leg cross-section:Â | Â three-faceted |
| leg sections:Â | Â 4 number |
| legs tube diameter:Â | Â 24.8 . 20.4 . 16 . 11.6 mm |
| load capacity:Â | Â 5.51 lbs |
| material:Â | Â aluminum |
| maximum height:Â | Â 65.47 in |
| maximum height (with center column down):Â | Â 54.92 in |
| minimum height:Â | Â 18.74 in |
| panoramic rotation: |  360 ° |
| plate type:Â | Â 384PL |
| quick release:Â | Â yes |
| weight:Â | Â 3.09 lbs |