Tap Tap to Zoom
Manfrotto Bogen Mini Static Camera Stand W/pneumatically Dampened Column 800 has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripod Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manfrotto Bogen Mini Static Camera Stand W/pneumatically Dampened Column 800 is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripod Accessories.![]()
Sturdy, compact, and surprisingly affordable, the versatile Mini Static can handle cameras from 35mm to 4x5" formats. Ideal for I.D., passport work and portraiture. Pneumatically damped black anodised aluminium column extends from a minimum of 92cm to a height of 162cm. A 3/8" male thread on column top allows direct mounting of head. Cast iron base has two pivoting wheels for easy movement and individual locks.
Specifications of Manfrotto Bogen Mini Static Camera Stand W/pneumatically Dampened Column 800:
| attachment:Â | Â 3/8'' screw attachment type |
| base dimensions:Â | Â W85 x D54cm - T-shape floorspace occupied |
| color:Â | Â black color |
| height:Â | Â 63.78 in |
| load capacity:Â | Â 17.64 lbs |
| material:Â | Â steel base + aluminum column material |
| maximum height:Â | Â 63.78 in |
| minimum height:Â | Â 36.22 in |
| weight:Â | Â 50.71 lbs |
We offer complete line of Manfrotto Bogen Tripod Accessories. For our complete selection of products by Manfrotto Bogen Tripods on sale please visit our Manfrotto Bogen Tripods page. For more Tripod Accessories please visit our Tripod Accessories store section.