Tap Tap to Zoom
Manfrotto Q6 Top Lock Quick-Release 055 Magnesium Ball Head has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripod Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manfrotto Q6 Top Lock Quick-Release 055 Magnesium Ball Head is a lightweight, compact, ergonomic system, featuring the 90 degree-105 degree portrait angle selector. This Camera Accessory by Manfrotto Bogen Tripods provides precise framing as well as easier command of the camera. Manfrotto Q6 Ball Head is the perfect design for 055 carbon fiber tripods. And Manfrotto Q6 Quick Release System is complemented by the new Q6 Top Lock quick release system, developed to offer photographers a fast, easy to use and very secure camera quick release mechanism suitable for heavy pro equipment. The camera plate clicks into the clamp from above, and as soon as it engages, it triggers a safety pin that stops the plate and camera from sliding out accidentally. Even before the clamp is locked, the camera is securely supported. The clamp has 3 bubble spirit levels (one for each axis of rotation) to facilitate precise framing and help produce straight images in-camera, ensuring the camera's full frame is usable and reducing post-production time. Manfrotto Q6 055 Tripod Ball Head is also compatible with Arca-style quick release plates and heads from other manufacturers. Guaranteeing durability and efficiency, Manfrotto Bogen Tripod Accessories offer the supreme experience expert photographers need.![]()
| Attaches By: | 1/4 in. Screw Attachment Type |
| Attachment: | 3/8 in. Female Attachment Type |
| Ball Friction Setting: | Separated |
| Bubble Spirit Level Number: | 3 number |
| Color: | Smoke |
| Independent Pan Lock: | Yes |
| Lateral Tilt: | -100 degree/+40 degree head tilt |
| Material: | Magnesium |
| Panoramic Rotation: | 360 degree |
| Patent pat.: | Pending |
| Quick Release: | Yes |
| Secondary Safety System: | yes |
| Load Capacity: | 26.46 lbs |
| Weight: | 2.2 lbs |
| Working Height: | 5.31 in |