Tap Tap to Zoom
- Color:
- Copper
- Light Output:
- 205 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
Code: P16-FL-2F455F93-BHQ-15701
MPN: BHQ-15701
Prices and availability subject to change.
Product Info for Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights
Illuminate your way of life using the Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights. Manufactured using the very best materials and construction on today's market, these Flashlights from the lumination professionals at Maratac, is going to be a durable and reputable way to be certain that you possess the most perfect light for any situation. The Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights is crafted with an incredibly bright bulb that boasts a high lumen count, long beam distance and astounding beam intensity. Maratac has been an important part of the flashlight community for a long time and the Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights is evidence of their commitment to providing you with the very best light for any place. At OpticsPlanet, we intend to be certain that you get exactly what you are searching for, and the Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights is one of the numerous light tools that we are delighted to provide. For a great way to ensure you have got all the brightness you will want for any situation, go with the Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights.
Specifications for Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights:
| Manufacturer: | Maratac |
| Color: | Copper |
| Fabric/Material: | Copper |
| Light Output: | 205 lumens |
| Battery Life: | 12 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Size: | One Size |
| Length: | 3.05 in |
| Weight: | 1.53 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Fit: | Regular |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Application: | Work, Casual, Everyday, Outdoor |
| Style: | Origin |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Overall Length: | 3.05 in |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights
Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights Orderable Models
List of Orderable Models
- Maratac Extreme AA 205 Lumens LED Flashlights, Copper, 3.05 inch, BHQ-15701 , MPN: BHQ-15701 , Code: P16-FL-2F455F93-BHQ-15701



























































