Tap Tap to Zoom
Code: MON-PRD-MONRDS-S330P-B
MPN: S330P-B
UPC: 740016796978
The Monstrum Tactical S330P is a compact, yet heavy duty prism scope with a fixed 3x magnification and a 30mm objective lens, ideal for rapid mid range target acquisition out to 500 yards. These Monstrum Prismatic Red Dot Sights use a glass prism optical system rather than a refracting lens system like traditional scopes, allowing for better optical quality in a much smaller package. With crystal clear optics, an adjustable focus lens, and a comfortable eye relief of 3+ inches, it is comparable to sights several times the price.![]()
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Reticle: | Illuminated Circle Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3 - 3.5 in, 3-3.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 39.3 ft at 100 yds |
| Battery Type: | Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Shockproof: | Yes |
| Weight: | 15 oz |
| Included Accessories: | CR2032A Battery, Lens Cloth |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |