Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Mossberg 590S 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
For the ultimate in shooting flexibility, the all-new 590S Series cycles 1.75?, 2.75?, or 3? shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S. Features standard Mossberg Pump-Action Features: Dual extractors, twin action bars, positive steel-to-steel lockup, and anti-jam elevator provide smooth operation. Other features include top-mounted ambidextrous safety, matte blue metal finish, magazine clean-out tube with cap, and a logo-engraved receiver.![]()
Specifications for Mossberg 590S 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel:
| Manufacturer: | Mossberg |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Mossberg |
| Gun Model: | Mossberg Model 590S |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder Bore |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Picatinny Rail |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.75 lb |
| Overall Length: | 39.5 in |
| Stock Color: | Matte Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
Features of Mossberg 590S 1.75In-3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5in Barrel
- Optic-Ready (Shield RMSc Footprint)
- Cycles 1.75in, 2.75in or 3in shells interchangeably
- No need for mini shell adaptor
- Redesigned Elevator, Bolt Slide and a new Energy-Absorbing Bumper
- Standard features include dual extractors, twin action bars, steel-to-steel lockup and ambidextrous safety
Package Contents:
- Mossberg 590S 1.75In-3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5in Barrel
Related Products to Mossberg 590S 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Mossberg 590S 3 in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mossberg 590S 1.75In-3in Field Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, Synthetic Matte Black Stock, 9 Round Capacity, Matte Blued, 51605 , MPN: 51605 , UPC: 15813516051 , Code: MOS-FS2-ZN1937-51605







































