Tap Tap to Zoom
- Color:
- Multi
Code: Z65-CPS-84001-14274
MPN: 14274
UPC: 040818142745
Product Info for MSR Trail Lite Duo System
The Trail Lite Duo Cook Set delivers all the lightweight, space-saving benefits of a minimalist cook set, without forcing you to be Spartan about what you cook. The system features a tall 2 liter hard-anodized aluminum pot that accommodates two and keeps the menu options open. The dish set includes two color-coded MSR DeepDish Bowls and Insulated Mugs, which nest perfectly inside the pot for all-in-one packing convenience and space-maximizing efficiency. The folding, locking handle keeps it all in place inside your pack as you cover the miles.![]()
Includes: 2.0 L Hard-Anodized Aluminum Pot, Clear Strainer Lid, (2) Double-Wall Insulated Mugs, (2) DeepDish Bowls.
Specifications for MSR Trail Lite Duo System:
| Manufacturer: | MSR |
| Color: | Multi |
| Packed Size: | 5.9 x 6.3 in / 15.1 x 16 cm |
| Diameter: | 5.7 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Aluminum, Plastic |
| Weight: | 21 oz |
| Capacity: | 2 liters |
| Height: | 6.1 in |
Features of MSR Trail Lite Duo System
- Compact: Nesting design fits two DeepDish Bowls and Double-Wall Insulated Mugs inside pot.
- Sized for Two: Two-liter, hard-anodized aluminum pot keeps the weight down and provides plenty of capacity for two people.
- BPA-Free: Hot and cold-safe polypropylene DeepDish bowls and double-wall insulated mugs.
- Room for More: Mugs have room for MSR Folding Utensils and can also fit a PocketRocket or MicroRocket stove.
Package Contents:
- MSR Trail Lite Duo System
MSR Trail Lite Duo System Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR Trail Lite Duo System, One Size, 14274 , MPN: 14274 , UPC: 040818142745 , Code: Z65-CPS-84001-14274
MSR Trail Lite Duo System Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- MSR Trail Lite Duo System, 6897 , MPN: 6897 , UPC: 040818068977 , Code: Z65-CPS-84001