Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Handgun
- Length:
- 13 in
- Height:
- 9 in
- Depth/Thickness:
- 5.4 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- Handgun Case
Code: QY-GB-80740
MPN: 807-40
UPC: 026057301501
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for MTM Black Single Handgun Case Up To 6in Barrel
MTM Black Single Handgun Case Up To 6" Barrel 80740 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for MTM Gun Storage.![]()
Durable construction, stylish design, reliable snapping latches and large comfortable handle. Each is made of rugged polypropylene with a scratch resistant finish. Thick foam padding and double padlock tabs are provided for the utmost in protective security.
Specifications for MTM Black Single Handgun Case Up To 6in Barrel:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Black |
| Finish: | Textured |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Gun Type: | Handgun |
| Length: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Depth/Thickness: | 5.4 in |
| Interior: | Foam |
| Additional Features: | Handgun Case |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- MTM Black Single Handgun Case Up To 6" Barrel 80740
MTM Black Single Handgun Case Up To 6in Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- MTM Black Single Handgun Case Up To 6 Barrel, 80740 , MPN: 807-40 , UPC: 026057301501 , Code: QY-GB-80740