Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic
The NcStar Red and Green Tri-Color Dot Sight Tube is built to stand strong in all weather and lighting conditions, providing you with a reflex optic that will allow you to quickly acquire targets with flexible mounting capabilities. For superior target acquisition in any lighting situation, the NcStar Reflex Red and Green Tri-Color Dot Tube Reflex Optic uses top-notch quality glass coated in multiple layers of protective coating, topped off with a strong aluminum body that's finished with a anodized coating and powered by 3 volt lithium batteries. This compact Red Dot Reflex Sight by NcSTAR has a total of 3 different reticle options to choose from: a red, green, and blue dot reticle - all centered around a central LED--which is guaranteed to be 100% safe for the eyes. The NcStar Red Tri-Color Dot Reflex Sight Tube is built to be powered by reflex optics, which usually have a lower resetting point of failure and offer the advantage of a reflex optic as well as an excellent reflex sight on any weapon with a 30mm cantilever mount at 1in centerline height. This NcStar Reflex Tri-Color Dot Tube Reflex Optic comes with the NcStar Red, Green and Blue Dot Tube Tri-Color Reflex Optic with Black Anodized Aluminum Body.![]()
Specifications for NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Finish: | Powder Coated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Objective Window Size: | 35 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Blue, Green, Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Optical Coating: | Platinum |
| Battery Type: | CR2032 |
| Length: | 5 in |
| Included Accessories: | Mounting Tools |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Platinum |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
Features of NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic
Package Contents:
- NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic
NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR Tactical 1X35mm Red Dot Sight w/Red,Green,Blue Dot, Urban Gray, DRGB135U , MPN: DRGB135U , UPC: 848754002976 , Code: NC-RD-35MMRDS-DRGB135U
- NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic, Tan Body, Red/Green/Blue 194622 , MPN: DRGB135T , UPC: 848754001191 , Code: NC-RD-35MMRDS-194622
NcStar 35mm Tri-Color Dot Tube Reflex Optic Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, NcSTAR Tactical 1X35mm Red Dot Sight w/Red,Green,Blue Dot, Urban Gray, DRGB135U , MPN: DRGB135U-DEMO , Code: NC-RD-35MMRDS-DRGB135U-DEMO