Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Included Accessories:
- None
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NC-RDM-SMAG3XFLP
MPN: SMAG3XFLP
UPC: 848754003072
Product Info for NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side QR Mount
The NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side Versatile Quick Release Mount tilts to the right side when desired and locks into position. These Red Dot Sight Magnifiers from NcSTAR are made of durable black anodized aluminum and are compatible with most rails. The NCSTAR 3X Magnifier with Flip to Side Compact QR Mount is at the perfect AR15 height for co-witnessing with your iron sights. When it is mounted behind a 1X reflex optic, you can easily switch magnification levels depending on your distance to the target. Exercise your optics options without needing to realign every time with the NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side Quick Release Mount.![]()
Specifications for NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side QR Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Magnification: | 3 x |
| Eye Relief: | 2.4 in |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 9.5 oz |
| Additional Features: | w/Flip |
| Included Accessories: | None |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side QR Mount, SMAG3XFLP:
- Elevation and Windage adjustments with turret caps, to center your reflex optics reticle in the center of the magnifier
- Magnifier centerline at 1.5in AR15 height
- Focus ring in the rear eye piece to allow clear focus on target
- Locking Quick Release Mount, attaches to virtually any Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails
- Magnifier can be flipped to the side by depressing a spring loaded button and flipping top half of mount and magnifier to the side
- Mount locks into either down or side positions
- Black anodized aluminum construction
Package Contents:
- NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side Quick Release Mount, SMAG3XFLP
NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side QR Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- NCSTAR 3X Magnifier w/Flip to Side Quick Release Mount, Black SMAG3XFLP , MPN: SMAG3XFLP , UPC: 848754003072 , Code: NC-RDM-SMAG3XFLP