Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Mil-Dot
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Die Cast Aluminum Body w/ Black Anodized body
- Color:
- Black
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 1 AA Battery
- Additional Features:
- Adjustable Reticle Focus, Blue Reticle Color, Electronic Control Panel, Fits MIL STD 1913 Type Rails, Fits Picatinny Rail, Fits Weaver Base, Five Brightness Settings, Fully Milti Coated Lense, Integrated Auto Locking Quick Release Mount, Red Reticle Color
- Condition:
- New
Code: NC-RS-M3TMS-VSTM3940GV3
MPN: VSTM3940GV3
UPC: 848754004970
Product Info for NcSTAR GEN3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Rifle Scope
Amplify your accuracy down range using this NcSTAR Gen3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Rifle Scope. NcSTAR designed these Rifle Scopes with an illuminated with 5 adjustable brightness settings and the option for a red or blue reticle to best match your ambient environment. This NcSTAR Mark III Tactical Gen3 3-9X40 Illuminated Rifle Scope is outfitted with fully multi-coated lenses to maximize light transmission while producing a profoundly vivid sight picture. The anodized aluminum body is remarkably rugged and protects your optic from corrosion over time. With a Bullet Drop Compensator (BDC) calibrated for M193 55gr. FMJ Mil-Spec ammo, you can precisely calculate longer distance shots to pull off an impressive takedown from afar. Equip the NcSTAR Mark III Tactical Gen3 3-9X40mm Mil-Dot BDC Rifle Scope to improve your aim at the range, on a hunt, or during target practice.![]()
Specifications for NcSTAR GEN3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Illumination Color: | Blue, Red |
| Finish: | Die Cast Aluminum Body w/ Black Anodized body |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Color: | Black |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | AA |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Included Accessories: | 1 AA Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Electronic Control Panel, Fully Milti Coated Lense, Adjustable Reticle Focus, Fits MIL STD 1913 Type Rails, Fits Picatinny Rail, Fits Weaver Base, Red Reticle Color, Integrated Auto Locking Quick Release Mount, Five Brightness Settings, Blue Reticle Color |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Mount Type: | Weaver |
Features of NcSTAR Gen3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Rifle Scope:
- The Electronic Control Panel turns On/Off the Illuminated Reticle, adjust the brightness level of the Illuminated Reticle, changes the Reticle Color from Blue or Red. There are five brightness settings for the Illuminated Reticle.
- The Mark III Tactical whole Ocular body functions as a large Magnification ring. There is also an adjustable reticle focus ring at the end of the ocular lens.
- Low Profile Elevation Turret with a Bullet Drop Compensator (BDC) calibrated for M193 55gr. FMJ Mil-Spec ammo.
- 1.5in Scope Centerline height.
- New GEN3 Integrated Auto Locking Quick Release Mount, fits Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails. Features a redesigned and more compact lever.
- Fully Multi-Coated lens for a bright crystal clear image quality.
- Die Cast Aluminum Body with Black Anodized body.
- Uses 1 each AA Battery (Included)
Package Contents:
- NcSTAR GEN3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Scope
NcSTAR GEN3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR GEN3 Mark III Tactical 3-9X40mm Mil-Dot Rifle Scope, Black, VSTM3940GV3 , MPN: VSTM3940GV3 , UPC: 848754004970 , Code: NC-RS-M3TMS-VSTM3940GV3