Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Rifle Scope
GEN3 Mark III Tactical 3-9X40mm scope with illuminated MIL-Dot reticle (Red & Blue) with a Tan powdered coated finish. Features a modern new look and enhanced features: Electronic control panel, Bullet Drop Compensator, large magnification ring, quick focus ring, uses standard AA battery, and a quick release Picatinny mount.![]()
Features/Specifications:
The Electronic Control Panel turns On/Off the illuminated MIL-Dot reticle, adjust the brightness level of the illuminated MIL-Dot reticle, changes the reticle color from Blue or Red. The GEN3 Mark III Tactical whole Ocular body functions as a large Magnification ring. There is also an adjustable reticle focus ring at the end of the ocular lens. Low Profile Elevation Turret with a Bullet Drop Compensator (BDC) calibrated for M193 55gr. FMJ Mil-Spec ammo. Uses a single standard AA battery (included) for long battery life and easy use. Auto Locking Quick Release Mount, fits Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails. Tan powdered coated finish.
Specifications for NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Powder Coated |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Color: | Tan |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | AA |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 1.5 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Included Accessories: | 1 x AA Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Mount Type: | Weaver |
Features of NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Rifle Scope
- The Electronic Control Panel turns On/Off the Illuminated Reticle, adjust the brightness level of the Illuminated Reticle, changes the Reticle Color from Blue or Red. There are five brightness settings for the Illuminated Reticle.
- The Mark III Tactical whole Ocular body functions as a large Magnification ring. There is also an adjustable reticle focus ring at the end of the ocular lens.
- Low Profile Elevation Turret with a Bullet Drop Compensator (BDC) calibrated for M193 55gr. FMJ Mil-Spec ammo.
- AR15/ M4 1½” Scope Centerline height.
- New GEN3 Integrated Auto Locking Quick Release Mount, fits Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails. Features a redesigned and more compact lever.
- Fully Multi-Coated lens for a bright crystal clear image quality.
- Die Cast Aluminum Body with Black Anodized body.
Package Contents:
- NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Rifle Scope
NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Mil Dot Rifle Scope,P4 Sniper Reticle,Red/Blue Illimination,Green Lens, Tan, VSTP3940GV3T , MPN: VSTP3940GV3T , UPC: 848754008435 , Code: NC-RS-M3G3RS-VSTP3940GV3T
- NcSTAR MARK III Gen3 Tactical 3-9x40 Mil Dot Rifle Scope,Mil Dot Reticle,Red/Blue Illimination,Green Lens, Tan, VSTM3940GV3T , MPN: VSTM3940GV3T , UPC: 848754008428 , Code: NC-RS-M3G3RS-VSTM3940GV3T