Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: NC-RD-DBB142
MPN: DBB142
UPC: 814108011192
Product Info for NcSTAR Red Dot Sight - 1x42 B-Style - Weaver Base
Equip your gun with this NcSTAR 1x42 B-Style Red Dot Sight to gain an incredibly precise point of aim for range practice, hunts, and even tactical operations. NcSTAR constructed these Red Dot Sights with a black anodized aluminum body for maximum durability and corrosion resistance while not adding much weight at all to the top of your firearm. Use the seven position rheostat knob of this NcSTAR 42mm Red Dot Tube Reflex Optic to adjust your reticle to your preferred brightness setting that best matches the background you're aiming at. These sights also offer unlimited eye relief for lightning-fast target acquisition in the field. Set your sights down range and hit precise shots with every trigger pull while using this NcSTAR 42mm LED Red Dot Sight.![]()
Specifications for NcSTAR Red Dot Sight - 1x42 B-Style - Weaver Base:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Reticle: | Dot |
| Emitter Type: | Open |
| Length: | 3.15 in |
| Weight: | 6.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Ruby |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver |
Features of NcSTAR Red Dot Sight - 1x42 B-Style Red Dot - Weaver Base DBB142:
- LED (Light Emitting Diode) 100% safe for the eyes
- Unlimited Eye Relief for flexible mounting
- Includes flip-up lens covers to protect the ocular and objective lens when not in use
- Multi-position rheostat knob for seven brightness settings for the Red Dot optic
- Integrated mount will mount onto virtually any firearm with a Weaver
- Picatinny
- MIL-STD 1913 type rails
- Black Anodized Aluminum Construction.
Package Contents:
- Red Dot Sight - 1x42 B-Style Red Dot - Weaver Base
NcSTAR Red Dot Sight - 1x42 B-Style - Weaver Base Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR Red Dot Sight - 1x42 B-Style - Weaver Base DBB142 , MPN: DBB142 , UPC: 814108011192 , Code: NC-RD-DBB142