Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Mounting Tool
Code: NC-WG2-VHSTOP-VMKMHS
MPN: VMKMHS
UPC: 848754006295
Product Info for NcSTAR Vism Hand Stop
KeyMod Hand Stop, designed to mount ontoKeyMod handguards.![]()
Ergonomic shape, suitable for many different gripping techniques.
Textured surface to provide slip resistant grip.
Reversible, can be mounted in either direction.
Mounts onto handguard via one KeyMod feet. Hand stop covers 3 KeyMod slots.
Black anodized aluminum construction
Mounting tool included
DIMENSIONS:2.9L X 0.9W X 1.6H
WEIGHT:1.4 oz.
Specifications for NcSTAR Vism Hand Stop:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Length: | 2.9 in |
| Width: | 0.9 in |
| Height: | 1.6 in |
| Included Accessories: | Mounting Tool |
| Gun Rail: | KeyMod |
| Finish: | Anodized |
Package Contents:
- NcSTAR Vism Hand Stop
NcSTAR Vism Hand Stop Orderable Models
List of Orderable Models
- NcSTAR Vism Hand Stop, Black, VMKMHS , MPN: VMKMHS , UPC: 848754006295 , Code: NC-WG2-VHSTOP-VMKMHS