Tap Tap to Zoom
Code: 3TG-BFH-YTEUI-NLX402
MPN: NLX402
UPC: 793585908174
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Improve your accuracy at the range or on the hunting grounds by installing this Next Level Armament Spiked Compensator/Flash Suppressor. Whether you're practicing your shooting form or training for your next competition, these Next Level Armament Muzzle Devices designed to mitigate muzzle rise and keep you on target during rapid fire. The team at Next Level Armament machined these from 4140 steel and finished them with their signature Nextride finish for premium performance and corrosion resistance. Each Next Level Armament Spiked Compensator/Flash Suppressor Attachment has an integrated rail mount to convert these to a flash hider. Take your weapon to the range or on a hunt with a Next Level Armament Spiked Comp / FFS Muzzle Devices installed.![]()
| Manufacturer: | Next Level Armament |
| Color: | Black |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Finish: | Nextride |
| Fabric/Material: | 4140 Steel, Stainless Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | AR-15 |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Length: | 2.25 in |
| Weight: | 1 lb |
| Condition: | New |
| Projectile Caliber: | .224 Caliber |