Tap Tap to Zoom
Read More...
Earn Bonus Bucks
- Night Vision Generation:
- Digital
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 5 dpt
- Weight:
- 500 g
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -10 - 45 Celsius
Code: 2HQ-NVN-NS41450FVR-EE
MPN: NS41450FVR
UPC: 799599164353
Product Info for NightStar 4X50 mm Digital Night Vision Monocular w/ Camera and Recorder
Effortlessly capture your next hunting adventure with the sleek and stylish NightStar 4X50 Digital Night Vision Monocular. These Night Vision Monocular from the innovators at NightStar feature the ability to record and capture audio, video, and photography at the push of a button. With long distance observation, the NightStar Camera and Recorder l Night Vision Monocular allows you to zero in on targets at nearly any range. Thanks to high quality image resolution, this monocular is great for low-light conditions. Get amazing clarity at an affordable price tag with the NightStar Digital NV Black Monocular.![]()
Specifications for NightStar 4X50 mm Digital Night Vision Monocular w/ Camera and Recorder:
| Manufacturer: | NightStar |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Field of View, Angle: | 15 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Weight: | 500 g |
| Condition: | New |
| Magnification: | 4 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Length: | 183 mm |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Operating Temperature: | -10 - 45 Celsius |
| Width: | 76 mm |
| Magnification Type: | Fixed |
| Height: | 60 mm |
Features of NightStar 4X50 Digital Night Vision Monocular, 2HQ-NV-NS41450FVR
- Digital night vision with recordable video and photo
- Long distance observation
- High quality image resolution
Package Contents:
- NightStar 4X50 Digital Night Vision Monocular w/ Camera and Recorder, 2HQ-NV-NS41450FVR
NightStar 4X50 mm Digital Night Vision Monocular w/ Camera and Recorder Orderable Models
List of Orderable Models
- NightStar 4X50mm Digital Night Vision Monocular, w/ camera and recorder, 15 Degrees, Black, NS41450FVR , MPN: NS41450FVR , UPC: 799599164353 , Code: 2HQ-NVN-NS41450FVR-EE
NightStar 4X50 mm Digital Night Vision Monocular w/ Camera and Recorder Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, NightStar 4X50 Digital Night Vision Monocular, w/ camera and recorder, Black, NS41450FVR , MPN: NS41450FVR-DEMO , Code: 2HQ-NVN-NS41450FVR-DEMO