Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight
The Nightstick Menagerie Polymer Tactical Flashlight is a powerful, long-lasting, handheld tactical light that uses CREE LED technology. These Gun Mounted Flashlights from Nightstick are constructed from glass-filled nylon polymer and use textured tailcaps for a secure grip. The Nightstick TAC-300 Polymer LED Flashlight has a tailcap switch that allows for momentary or constant-on light operations. The home or work front switch keeps this light secure when running, so you can always be prepared no matter the situation. The Nightstick Mengaroo Tactical LED Flashlight comes complete with batteries and a removable pocket clip for easy carry.![]()
Specifications for Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Finish: | Type III Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Glass-Filled Nylon Polymer |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 180 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 190 m |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 4.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Two CR123 batteries and Removable pocket clip |
| Condition: | New |
Features of Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight:
- Momentary or constant-on flashlight
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum tail-cap with type 3 hard anodized finish
- Non-slip grip
- Waterproof
- Powered by 2 CR-123 Lithium batteries (included)
- CREE LED technology 50,000 + hours LED life
- Sharp focused beam
- Glass-filled nylon polymer housing
- Black
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum tail-cap with type 3 hard anodized finish
- Non-slip grip
- Large textured tail-switch
- 1-inch handle diameter fits most scope/flashlight mounts
- 1.25 Head diameter accepts 3rd party filters
- Waterproof
- Impact and chemical resistant
- Powered by 2 CR-123 Lithium batteries (included) and it comes with a Removable pocket clip.
Package Contents:
- Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight
- Batteries
- Pocket Clip
Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 180 Lumens, Yellow TAC-300Y , MPN: TAC-300Y , UPC: 017398802215 , Code: 28X-FL-PPLTF-TAC-300Y
- Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 180 Lumens, Black TAC-300B , MPN: TAC-300B , UPC: 017398802192 , Code: 28X-FL-PPLTF-TAC-300B
Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight,Non Rechargeable,180 Lumens,Tan TAC-300T , MPN: TAC-300T , UPC: 017398802208 , Code: 28X-FL-PPLTF-TAC-300T
- Nightstick Polymer Tactical LED Flashlight, 180 Lumens w/ Remote Pressure Switch,Ring,2 CR123 Batteries, TAC-300B-K01 , MPN: TAC-300B-K01 , UPC: 017398803687 , Code: 28X-FL-PPLTF-TAC-300B-K01