Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004 has been discontinued by Louisville Ladder and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Safety & Apparel yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004
The Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004 was created to be the ideally suited product for any person trying to find a top quality option..![]()
Formulated working with some of the very most strong and long lasting resources in existence, these Lab Safety & Apparel from Louisville Ladder will present you with an item which gives you years of consistency.
Louisville Ladder has been developing high-quality merchandise for a number of years, and the Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004 is their very own means of demonstrating just how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to receive the most suitable product for your needs, and exhibiting the Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004 is a thing that we're happy to offer.
Specifications for Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004:
| Catalog number: | Â 300041-362 |
| Type: | Â |
| Overall Length: | Â 4 ft |
| Weight: | Â 11 lb |
| Width: | Â 18 1/2 in Max |
| Spread: | Â 28 in |
| Capacity (Weight): | Â 250 lb Max |
| Safety Class: | Â I |
| Step Depth: | Â 3 in |
| Step/Rung Shape: | Â Flat |
| Supplier No.: | Â 443-AS3004 |
| Material: | Â Aluminum |
Package Contents:
- Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004 / 300041-362
Related Products to Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004
Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Louisville Ladder 4ft Aluminum Sentry Stepladder 443-AS3004, Unit EA , MPN: 443-AS3004 , Code: MZ6-LF-443-AS3004-EA